تبلیغات
تارنمای مصباح الدجی - زنده باد مرده باد

زنده باد مرده باد

بسم رب الشهدا و الصدیقیناز قدیم الایام مردم ایران را مردمانی با حافظه تاریخی کوتاه مدت خوانده اند .... مردمانی که بیشتر تابع احساسات لحظه ای هستند ... خیلی زود داغ و خیلی زود سرد میشوند ...


امام علی علیه السلام در نهج البلاغه این کتاب والا که پس از قرآن قطعا یکی از معدود کتابهایی است که هر خواننده عادلی ترجیح میدهد یک جلد از آن را همیشه نزد خود نگه دارد به فرزندش امام حسن(ع) این چنین وصیت می نماید :

اى فرزند، اگر چه من به اندازه پیشینیان عمر نكرده ام ، ولى در كارهاشان نگریسته ام و در سرگذشتشان اندیشیده ام و در آثارشان سیر كرده ام ، تا آنجا كه ، گویى خود یكى از آنان شده ام . و به پایمردى آنچه از آنان به من رسیده ، چنان است كه پندارى از آغاز تا انجام با آنان زیسته ام و دریافته ام كه در كارها آنچه صافى و عارى از شایبه است كدام است و آنچه كدر و شایبه آمیز است ، كدام . چه كارى سودمند است و چه كارى زیان آور.

در واقع امام علی علیه السلام به فرزند خویش درس مطالعه تاریخ و عبرت گرفتن از آن را می دهد ، چرا ؟
در همین کتاب نهج البلاغه و حتی در نامه 31 که همان وصیت به امام حسن علیه السلام می باشد ....حضرت علی می فرماید :

و بدان ، اى فرزند، كه بهترین و محبوبترین چیزى كه از این اندرز فرا مى گیرى ، ترس از خداست و اكتفا به آنچه بر تو واجب ساخته و گرفتن شیوه اى كه پیشینیانت ، یعنى نیاكانت و نیكان خاندانت ، بدان كار كرده اند. 

ترس از خدا ، عاقبت به خیری می آورد

اما پس چرا امام علی در رابطه با اهمیت مطالعه تاریخ بارها و بارها در اقصی نقاط نهج البلاغه و مطالعه رفتار گذشتگان اندرز داده اند ؟

واضح است !

برای اینکه از خدا ترسید باید دانست که خدا بر سر پیشنیان در هنگام آزمایشات الهی خویش چه آورده ( و در قرآن بارها و بارها و بارها آیات صریحی از سرنوشت گذشتگان در شرایط مختلف بلایا و آزمایشات الهی بیان گردیده است) و برای آنکه از خدا ترسید تا عاقبت به خیر شد باید راه و رسم ترسیدن را نیز فرا گرفت .

امروز در جهان اول و دوم ( همان تقسیم بندی معروف که ایران و کشورهای خاورمیانه که بیشترین منابع انرژی جهان را در اختیار دارند جهان سوم می داند) نجات جان یک گربه گاه از نجات جان یک انسان با اهمیت تر می شود !

به عبارت بهتر : آنان برای نجات جان یک گربه بیشتر میترسند !
و در همین ممالک جهان سومی و گاه اسلامی ، جان انسان آنقدر ناچیز و بی مقدار سنجیده می شود که امثال تفکرات تکفیری همانند گوسپند ، انسان ذبح میکنند !


آری ، برای ترسیدن از خدا باید مصداق های ترس را دید ... باید آزمایشات الهی و خواسته های الهی را دید و فهمید ...
تا وقتیکه کسی سوره ی بقره و شرح خیانت های آل یهود و بنی اسرائیل را نیاموزد نخواهد فهمید که خدا : راضی نیست وقتی که گفته میشود قربانی بر زمین بزنید ... تو بپرسی، پیشانی ش سفید باشد ؟ چاق باشد ؟ فلان باشد ... بهمان باشد .... !

***

داشتم میگفتم ... مردم ایران مردمی هستند با حافظه تاریخی کم .... و از آن مهمتر متاسفانه با ذائقه ای نه چندان موافق مطالعه و بالا بردن اطلاعات عمومی خویش !
صد البته در ایران افراد زیادی هستند که در طول دوران ها نشان داده اند که ذات ایرانی بسیار قدرتمند است و در صورتیکه قدر استعدادها را دانست به سهولت و با سرعت بیشتری به نسبت دیگر نژادها و.... پیشرفت میکند.
اما حقیقت آن است که سرانه مطالعه کتاب در ایران بسیار پایین است .... و کتاب یکی از راه های مطالعه و عبرت گیری چه از تاریخ گذشتگان و چه آموختن راه زندگی آینده است.

بسیاری از ایرانیان مسلمان هستند و حال یا سنی و یا شیعه .... و در این میان به راستی چند درصد از شیعیان متاسفانه همانگونه که در قرآن ذکر شده است بی آنکه خود دارای مطالعات پایه ای در باب دین باشند و یا تلاشی در این باب نمایند از پدر و مادر خویش دین و مذهب به ارث میبرند؟ و چه  تعداد از آنها که صرفا نام شیعه مسلمان و یا غیره بر خود دارند؟ و فارغ از هر تلاشی برای نشان دادن عملی عبادت خدای متعال هستند؟( وقتی خود را مسلمان شیعه میدانی یعنی قطعا باید در شبانه روز حداقا واجبات دینی خویش را انجام دهید درحالیکه کم نیستند کسانیکه نه نماز میخوانند و نه روزه میگیرند و صرفا نامی از شیعه دارند)

به راستی باید پرسید چند درصد از مسلمانان و به خصوص شیعیان تاکنون مهمترین کتابهای دین اسلام و مذهب شیعه را مطالعه نموده اند ؟

چند درصد ما قرآن را یکبار از اول تا آخر مطالعه نموده ایم ؟( عربی که زبان اهل بهشت است پیشکش ! همان فارسی را منظورم است !)
چند درصد از ما نهج البلاغه این سخنان نافذ و فصیح علی حیدر کرار را مطالعه کرده است ؟

و به راستی چگونه میتوانیم به شیعه بودن خویش ببالیم وقتی این دو کتاب را مطالعه ننموده ایم که وصیت انبیا اوصیا اولیا و شهداست ؟؟؟*****چرا این سخنان را گفتم ؟ واضح است !

بسیاری از مواقع در پاسخ سخنانم از دوستان یا دشمنان ! یا بی طرفان ! شنیده ام : مهم این است شخص در رمضان یا محرم پای سفره حق تعالی باشد !!! 
یا مصداق از فلان اشخاص میزنند که همه رقم جنایتی مرتکب شده اند ولی در عشق به فلان امام یا شخص معصوم شهره هستند !!!

خوب که چه ؟

شاید از من بپرسید ، خوب که چه نه ! بگو منظورت چیست ؟


غرض از بیان این جملات این بود :

وقتی پای عمل حقیقی به شعائر دین برسد مطمئن باشید کسانیکه به درستی دین و مذهب نیاموخته اند درجا میزنند به خصوص اگر از تاریخ پیشینیان نیز اطلاع صحیحی نداشته باشند 

رمز پیروزی جهان اول ( از استعمار پرتغال و هلند گرفته تا بریتانیا و امریکا) واجب بودن مطالعه کامل تاریخ در مدارس است که یکی از قطورترین کتابهای درسی را تشکیل می دهد و ایجاد حس میهن پرستی !


حال ما در ایران با افرادی زندگی میکنیم که نه به دین و مذهب نه به تاریخ کاری ندارند .... و متاسفانه در بزنگاه های تاریخی اغلب مادرجا میزنیم ....*****

نتیجه گیری :

نتیجه آنکه ، شما در دولت آقای خاتمی شاهد عقب نشینی های گام به گام و متر به متر و نهایتا صد متر به صدمتر و هزار متر به هزار متر بودید  با اذن رهبری که فرمودند اگر در پایان به این نتیجه رسیدید که این همه عقب نشینی فایده نداشت باید پیشروی کنید و حتی تندروی ! چرا که اگر از اول اجازه ندهم بهانه می آوردید اگر اجازه میدادید فلان چیز حاصل میشد ...( نقل به مضمون)

در دولت احمدی نژاد هم به گونه ای دیگر مسایلی دیگر پیشامد نمود
و حال در دولت روحانی شاهد بسیاری از مسائل هستیم ....


کافی است گامی به عقب برداریم و سرنوشت دولت های قبلی و صدالبته پیشنیان را مطالعه کنیم تا بفهمیم سرانجام چه خواهد شد ... این از برای تاریخ و عبرت

و چرا گفتم قرآن و نهج البلاغه ؟ برای صبر و استقامت ! در راه عدالت ...


عنوان مطلب زنده باد و مرده باد است ... این عنوانی است برگرفته از پیشینیان ... پیشینیان ایرانی ما در نهضت ملی شدن صنعت نفت که همین 29 اسفند جشن ش را گرفتیم !
مردم آگاه !!!! عبرت گیرنده !!! قرآن خوان !!! با دین و مذهب !!! روزی شعار مرگ بر شاه سر میدادند و زنده باد مصدق و کاشانی ! و روزی دیگر شعار مرده باد کاشانی  و مصدق  و زنده باد شاه سرمیدادند !

آیا مردم ما ریاکار هستند؟ باری به هرجهت هستند ؟ تقریبا به صورت قاطع میشود گفت خیر!

مردم ما ملتی هستند که زحمت عبرت گرفتن از تاریخ و یاد گرفتن صحیح دین رسول الله را نمیدانند...

بیایید نسل جدیدمان را اینگونه تربیت ننماییم ...الان هم دیر شده است ...بجنبیم ...

نتیجه چه میشود اگر نجنبیم : نتیجه آن میشود که در بزنگاه های آخرالزمانی ....یکتا و تنها سپهسالار امام زمان خویش را تنها میگذاریم از سر ندانستن و غفلت ....

یا حق


پی نوشت :

از قدیم الایام مردم ایران را مردمانی با حافظه تاریخی کوتاه مدت خوانده اند .... مردمانی که بیشتر تابع احساسات لحظه ای هستند ... خیلی زود داغ و خیلی زود سرد میشوند ...

امام علی علیه السلام فرموده اند خیرالامور اوسطها .... بهترین امور در میانه روی و اعتدال است

سعی کنید نه سریع داغ شوید و نه سریع سرد ! 

البته هر اعتدالی را نیز اعتدال مپندارید و میانه روی را باز هم پیشه کنید ... یعنی بدون تحقیق  و صرفا از ظاهر و وجنات نگوئید فلانی این است فلانی آن است ...

در همه امور میانه رو باشید و تا صحت مطلبی را درنیاورده اید اقدام نکنید به کف زدن !!!! و درود فرستادن و یا شعار مرگ بر فلانی دادن ... 
اول بدانید بعد عمل بنمایید

نظرات

    • ادیب نوروزی

      سلام و تشکر از حسن نظر شما

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر