تبلیغات
تارنمای مصباح الدجی - عالم به عمل !

عالم به عمل !

دفاع از حرم خاطرات جنگ دفاع مقدس

بسم الله النور

همیشه از اینکه جز آن قشر افرادی باشم که مدام در حال تسبیح و ثنای خدا باشند و از محمد و آل محمد ذکیر خیرکنند ولی در مقام عمل همچون دینداران به نام عصر سومین امام زمان عصر خویش .... امام حسین علیه السلام عمل کنند ... دوری جسته و می جویم.

در نهج البلاغه حیدر کرار ، و در خطبه ها و نامه ها و حکمت های بی شمارش بیان گردیده که از تاریخ باید عبرت گرفت ( وصیت به امام حسن علیه السلام) و برای عبرت گرفتن باید ابتدا آنرا خواند چرا که تاریخ در گذر زمان تکرار می شود و فقط نام ها و القاب تغییر می کند و بس !


به راستی خواندن تاریخ و عبرت گرفتن که هیچ ! واقعا چند تن از ما زحمت خواندن نهج البلاغه را به خود داده است ؟ که همان نصحیت امیرالمومنین علی علیه السلام را خوانده باشد ؟

اشتباه نکنید ، نمیخواهم همانند عالم بی عمل ، باز هم کتابی و روایتی و حدیثی و ...بخوانیم و به آن عمل نکنیم ! 

نهج البلاغه درس عمل به علمی میدهد که فرا گرفته اید !

نهج البلاغه در بوته عمل شما و اعمال دینی و علمی تان را مورد آزمایش قرار می دهد و شما را مجبور می سازد که از علم تان و دین تان در راهی استفاده نمایید که صراط المستقیم باشد و غیرالمغضوبین ...

بله ، نهج البلاغه تمام حرفهای زیبایی را که شما یاد گرفته اید از دین اسلام و آیات و روایات در بوته عمل به شما یاد می دهد.

جهاد زیباست

شهادت زیباست

عبادت زیباست

اما برای عالم بی عمل ، جهاد در لفظ و کلام زیباست و نه در بوته عمل

اما برای عالم بی عمل ، شهادت در لفظ و کلام زیباست و نه در بوته عمل

اما برای عالم بی عمل ، عبادت در لفظ و کلام زیباست و نه در بوته عمل


بماند بسیاری حتی با مفاهیمی همچون جهاد و شهادت و عبادت فقط فکر میکنند که مانوس هستند چرا که تک بعدی می بینند !

فردی را تصور کنید که صرفا جهاد را در جنگ و رزم و بزم می بیند یا عبادت را صرفا در نمازخواندن و روزه گرفتن !

در حالیکه جهاد در اقتصاد وسیاست و فرهنگ نیز مفهوم دارد ( سخنی که در گذر زمان و حکومت های غیراسلامی به فراموشی سپرده شد تا سرانجام امام خامنه ای مجددا آنرا زنده نمود)

شهادت نه فقط در میدان رزم و در جهاد فیزیکی بلکه در میدان جهاد اقتصادی و امر به معروف و نهی از منکر نیز جواب می دهد( شهید علی خلیلی را صدام حسین و ...نکشت بلکه همین ایرانی هایی که به صورت اکتسابی از پدر به پسر دین و مذهب شان به ارث میرسد کشتند !)

عبادت فقط نماز و روزه نیست که اگر بود علی علیه السلام دست فقرا را نمی گرفت ...

این ها بماند برای بعد !

ولی همین تفکر تک بعدی را نیز اگر بنگریم باز هم شاهد هستیم که عالم بی عمل بسیار است ....!


******

براساس آماری که از زمان دفاع مقدس از میزان حضور مردم در جبهه های جنگ باقی مانده است ، از جامعه 36 میلیونی ایران( فرض سال 1357 ) اگر 18 میلیون نفر مرد و 18 میلیون زن داشته باشیم .... و اگر مردان مسن و میانسال و نوجوان و کودک را از این 18 میلیون کم کنیم .... به عنوان مثال 15 میلیون نفر نونهال و نوجوان و میانسال و پیرمرد داشته باشیم .... 3 میلیون نفر جوان حائز شرایط حضور در جبهه خواهیم داشت ...


آه ه ه ه زیاد است ؟ خوب باشد ... بگذارید آمار را کمتر بنماییم .. کلا 1 میلیون نفر حائز شرایط جبهه رفتن در کل کشور داشته باشیم ...

به نظر شما از این میزان چند نفر در جبهه حضور پیدا نموده است /؟؟؟


***********

براساس آماری که از زمان دفاع مقدس از میزان حضور مردم در جبهه های جنگ باقی مانده است ، در بالاترین حد خود ، 4.5 درصد از کل جامعه آماری که حائز شرایط جنگیدن بوده اند در جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور یافته اند .... !

آری ، که این آمار نیز براساسی مرتب شده است که ممکن است ، یک نفر بیش از 10 بار در ثبت نام های جبهه حضور به هم رسانده باشد !

به عبارت بهتر ، این 4.5 درصد نه از هر نفر یک ثبت نام بلکه از هر نفر چند ثبت نام به دست آمده است !!!


******************************************************داشتیم می گفتیم عالم بی عمل .... اگر کتاب از معراج برگشتگان حاج حمید داودآبادی را به دست آوردید حتما مطالعه کنید، کتابی که رهبری با تقدیر از نویسنده و متن کتاب فرمودند :

«در این نوشته صفا و صداقت زیادی موج می‌زند. نویسنده غالباً نقش خود را کمرنگ کرده و یاد یاران شهیدش را برجسته ساخته است. روحیه‌ بسیجی تقریباً با همه‌ جوانبش در اینجا منعکس است، و می‌شود فهمید که چگونه جوان‌هایی در کوره‌ گداخته‌ جبهه به چه جوهرهای درخشنده‌ای تبدیل می‌شده‌اند. ذکر خصوصیات موقع‌ها و حادثه‌ها و آدم‌ها، تصویر باورنکردنی جنگ هشت ساله را تا حدود زیادی در برابر چشم آیندگان می‌گذارد. سئوال من از خودم این است که آیا این از معراج برگشتگان چقدر می‌توانند آن حال و هوا را پس از سفر من ‌الحق الی الخلق حفظ کنند و حتی درست به یاد بیاورند؟ و برای این مقصود عالی از دست ما چه کاری ساخته است؟ و چه کرده‌ایم؟ البته قصور یا تقصیر من و امثال من، نمی‌تواند تکلیف تکلیف دشوار آنها را که خدا حجت خود را برایشان تمام کرده، از دوششان بردارد. این کتاب با روح طنز و مزاحی که در همه جای آن گسترده است و به آن شیرینی و جاذبه‌ ویژه‌‌ای بخشیده، از بسیاری کتاب‌های جبهه جالب‌تر و گیراتر است. آن را در شب و روزهای منتهی به بیستم ماه رمضان 1412 (5/1/71) خواندم.»


اگر فرصت نمودید و خدا توفیق تان نمود و کتاب از معراج برگشتگان را مطالعه نمودید ، قطعا به قسمتی می رسید که وی شرح افرادی را در یکی از مسجدهای معروف تهران می دهد ( و قطعا مشتی است نمونه خروار) که شهدای بسیاری تقدیم انقلاب نموده است .

ولی در همین مسجد چه بسیار افرادی بودند که از هر نظر خود را مغرور به علم دینی و مقام معنوی خویش نموده و بسیاری از بسیجیان را به دیده حقارت می نگریدند ولی عجب روزگار همین بس که آنان در طول 8 سال دفاع مقدس مداوم شعار ، کی می شود نوبت ما نیز بیاید ( برای رفتن به جبهه !) سر میدادند ولی غافل ( و یا به عمل جاهل ! ) از این بودند که جبهه نوبتی نیست بلکه اختیاری است و داوطلبانه

جبهه به پایان خود رسید و کسی از این افراد عالم ! و وارسته به جبهه نرفت ... ولی بسیاری را که از نظر شان و منزلت دینی از خود پایین تر میدانستند ، دیدند که به سراغ ارباب و مولای خویش رفته و همچون سیدالشهدا در میدان حقیقی علم و دین و عمل ، جام شهادت عاشقانه و مستانه سر کشیدند و به دیدار یار حقیقی رفتند


کتاب از معراج برگشتگان ، دیدی است حقیقی از آنچه که یک عالم را در عمل و آنگونه که نهج البلاغه میخواهد به دنیای حقایق وارد می نماید ...


داشتم از نهج البلاغه حیدر کرار میگفتم ... 

من علی علیه السلام را همانگونه که در حال سجده و رعشه و گریه در برابر عظمت خدای لایزال می بینم ... همانگونه نیز وی را دروازه علم الهی می دانم و همانگونه نیز وی را مبارزی نام آور در میدان رزم و جهاد و شهادت ... و البته نه فقط رزم نظامی بلکه اقتصادی و سیاسی و ... که علی کشته جهاد اقتصادی و سیاسی بود تا نظامی گری ...

به عبارت بهتر همانگونه که اندیشمندان جهان میگویند، جنگ و نظامی گری حاصل عدم به نتیجه رسیدن مذاکره وسیاست است ....

علی علیه السلام هرگز در میدانی وارد نشد مگر آنکه مذاکره و سیاست نتیجه نداده باشد ...

و نهایتا هم وقتی به شهادت رسید که همگان طعم عدالت اقتصادی و سیاسی وی را چشیدند ....!ای کاش ما شیعیان علی حیدر کرار ... بیشتر و بیشتر و بیشتر فکر کنیم که چرا یک عالم بی عمل بدتر از  تکفیری با عمل است !


آری ... در نهج البلاغه ، حضرت علی علیه السلام می نالد از کسانیکه در امر حق خود پراکنده اند و لرزان ...در مقابل کسانیکه در امر باطل خویش یک دست هستند و استوار ....


امیدوارم در جامعه ایران اسلامی این شکاف پر شود ... 

یا حق

نظرات

  1. سلام خدا بهتون عمر باعزت بده واقعا جهان پر شده است از عالم بی عمل
    ما همه چیز رو میدونیم ولی افسوس که به ان عمل نمیکنیم چه زیبا بود که هیچ عامل بی عملی نبود متن تکان دهنده ی بود
    • تارنمای مصباح الدجی

      با تشکر از شما ان شاء الله پیروز باشید

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر