آنچه زائران عتبات باید برای سفر به عراق بدانند

اطلاعیه مراسمات مطالب محرمی موضوعات روز

آنچه زایران عتبات باید برای سفر به عراق بدانند ...

رئیس بیمارستان خیریه حضرت صدیقه زهرا(س) با اشاره به شیوع وبا در عراق به زائران عتبات عالیات توصیه كرد، از آب‌معدنی باز نشده، سجاده شخصی و دستكش یكبار مصرف استفاده كرده، از میوه استفاده نكنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، ولید دنده‌بر، رئیس بیمارستان خیریه حضرت صدیقه زهرا(س) با اشاره به اینكه طی ماه‌های اخیر ابتلا به وبا در برخی از استان‌های كشور عراق شدت گرفته است، گفت: وبا میكروبی است كه از طریق آب آلوده منتقل می‌شود. لذا به همه زائران توصیه می‌كنیم برای پیشگیری از ابتلا به بیماری توصیه‌های بهداشتی را جدی بگیرند.

وی ادامه داد: تمام دستگیره‌هایی كه در هتل‌ها، ماشین‌ها و ... وجود دارد و هر وسیله دیگه‌ای كه به آن دست می‌زنیم احتمال آلوده بودن به میكروب وبا را دارد چرا كه ممكن است افراد مبتلا به این دستگیره‌ها دست زده باشند.

دنده‌بر تصریح كرد: بر همین اساس باید احتمال آلوده بودن این وسایل را داده و قبل از خوردن و آشامیدن و دست زدن به دهان، چشم، بینی و ... دست را به صورت مرتب باید با آب و مایع دستشویی بشوییم.

این پزشك كشورمان كه تجربه سال‌ها فعالیت در عتبات عالیات را نیز دارد، ادامه داد: البته ممكن است افرادی مبتلا به اسهال شوند كه این اسهال وبایی نباشد بلكه ویروسی باشد، در چنین حالتی وظیفه این افراد در مقابل سایر زائران این است كه بعد از اجابت مزاج و قبل از دست زدن به هیچ چیزی، ابتدا دست خود را با آب و صابون به صورت كامل شست‌و‌شو دهند.

زائران فقط باید از آب‌ معدنی‌هایی كه درب آنها باز نشده استفاده كنند

وی تصریح كرد: مردم در عراق به دلیل وجود آب آلوده به وبا مبتلا می‌شوند، به همین دلیل زائران فقط باید از آب‌ معدنی‌هایی كه درب آنها باز نشده استفاده كنند و هیچ آب مشكوك و یا شیر آبی‌كه معلوم نیست منشأ آن كجاست و مواد غذایی كه توسط دست‌فروش‌ها فروخته می‌شود را استفاده نكنید چرا كه اگر دست آلوده‌ای به آن خورده باشد امكان انتقال بیماری وجود دارد.

دنده‌بر ادامه داد: این اقدامات موجب می‌شود نه تنها بیماری وبا بلكه سایر بیماری‌ها مانند سرماخوردگی و ... نیز كنترل شود.

زائران حتماً سجاده شخصی همراه داشته باشند

وی به زائران توصیه كرد: هنگام سفر حتماً سجاده شخصی همراه داشته باشند و لباس‌های شخصی خود را هر روز شسته و تمیز نگه‌دارند و در آفتاب پهن كنند.

مراقبت از خود در مقابل وبا راحت است/ مایع دستشویی همراه داشته باشد

این پزشك كشورمان با تأكید بر اینكه مراقبت از خود در مقابل وبا بسیار راحت است و زائران می‌توانند با رعایت نكات مطرح شده سفر سالمی را تجربه كنند، گفت: زائران معمولاً به دلیل سفرهای طولانی در مسیر عتبات عالیات مجبور می‌شوند از سرویس‌های بهداشتی بین‌راهی استفاده كنند كه ممكن است مایع دست‌شویی و یا صابون نداشته باشد بر همین اساس به زائران توصیه می‌شود حتماً مایع دستشویی، خمیر صابون و یا ماده ضدعفونی كننده همراه داشته باشند كه این اقدام ساده اقدام مهمی در پیشگیری از بیماری دارد.

دستكش یكبار مصرف همراه داشته باشد

دنده‌بر در پاسخ به این سؤال كه آیا استفاده از دستكش یكبار مصرف نیز می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به بیماری مؤثر باشد، گفت: بله می‌تواند مؤثر باشد. به عنوان مثال زائران در ماشین می‌تواند از دستكش یكبار مصرف قبل از مصرف مواد غذایی استفاده كند. یا اگر جایی می‌رود كه باید دستگیره‌ و یا هر چیز دیگری را لمس كنند می‌توانند از دستكش یكبار مصرف بهداشتی استفاده كنند.

میوه از عراق نخرید

وی به بحث استفاده از میوه نیز اشاره كرد و گفت: زائران ما دوست دارند به عنوان میان‌وعده از میوه استفاده كنند اما از آنجایی كه معلوم نیست منشأ این میوه از كجاست و با چه آبی آبیاری شده به همین دلیل توصیه و تأكید می‌كنیم در عراق از میوه‌ها استفاده نكنند. در شهری كه وبا در آن شایع می‌شود باید در استفاده از میوه به شدت احتیاط كرد.

نظرات

ارسال نظر

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic